Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Göz kapağı estetiği ameliyatları, çoğunlukla lokal anestezi altında uygulanabilen ve çok uzun sürmeyen basit prosedürlerdir.

Peki göz estetiği uygulamalarına neden gerek duyulur? Bu uygulamalar nelerdir ve nasıl yapılır?

Göz kapakları, hem ince yapıda olmaları hem de sürekli olarak hareket etmeleri nedeniyle çevresel faktörlerden çok daha kolay etkilenmektedirler. Göz kapağı sarkması, kozmetik bir problem olmasının yanı sıra işlevsel de bir problemdir. Yaşın ilerlemesi veya genetik gibi faktörlere bağlı olarak sarkmaya başlayan göz kapakları, gözün görme alanını kısıtlamakta ayrıca kişiye yorgun, bitkin ve yaşlanmış bir görünüm vermektedirler.  

prof-dr-zeki-tunc

Ayrıca, göz çevresi insanların konuşurken karşısındaki kişide en çok odaklandığı bölgedir. Yüzde önemli bir alan kapladığı için kendimizde de en çok dikkat ettiğimiz bölgelerin başında gelmektedir. İnsanın siması üzerinde de doğrudan belirleyici bir güce sahiptir. Göz çevresindeki sarkmalar ve çizgiler kişinin simasını devamlı asık suratlı gibi gösterir. Bu da kişinin günlük yaşantısındaki motivesini dahi etkileyebilmektedir. Bu amaçla göze yönelik olarak göz kapağı kaldırma, göz üstünde veya göz altında şişkinlik yapan torbaları alma gibi estetik uygulamalarına başvurulmaktadır. Böylece göz etrafı daha genç ve canlı bir görünüm almakta ve hastalar daha keskin ve dinç bakışlara sahip olabilmektedirler.

Göz kapağı estetiğinin, diğer estetik operasyonlar ile kıyasladığımızda daha kolay bir uygulama olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Yine de ameliyat öncesinde izlenmesi gereken bazı gerekli tetkikler elbette bulunmaktadır. Göz kapağı estetiği öncesinde kişinin göz ve genel sağlığı üzerinde titiz bir araştırma yapılmalıdır. Kişinin göz tansiyonu, göz kuruluğu veya gözlük kullanımı gibi problemlerinin olması durumunda göz hekiminden konsültasyon istenmektedir.

Göz Estetiği Ameliyatı Neleri Kapsar?

Göz estetiği uygulamaları göz ve çevresindeki sorunların bütününü kapsamaktadır. Yani göz estetiği uygulamaları tek bir soruna odaklı değil göz ve çevresindeki tüm yıpranma ve sorunların giderilmesine yönelik yapılır.

Göz çevresinde en fazla karşılaşılan sorunlar şunlardır;

  • Göz kapağı düşüklüğü
  • Kaz ayakları
  • Kaş düşüklüğü
  • Göz altı torbaları

Bu tip kozmetik problemler yukarıda da belirttiğimiz gibi aynı zamanda fonksiyonel problemler de olmaktadırlar. Görüş açısının daralması önemli bir sağlık problemi olduğu gibi, görme açısındaki bozukluk baş ağrısına yol açarak ikincil bir sağlık problemini de tetikleyebilmektedir. 

Kimler Göz Kapağı Estetiği Yaptırabilir?

Genetik sebeplere bağlı olarak genç ve orta yaşlarda olan bazı kişilerde de göz kapağı düşüklüğü ve kaz ayakları gibi göz çevresi problemleri meydana gelebilmektedir. Göz kapağı estetiği uygulamaları genç ve orta yaş hastalara yönelik de sorunsuz bir şekilde uygulanabilmekte ve son derece memnun edici sonuçlar elde edilebilmektedir.

Göz Çevresi Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz çevresi estetiği esnasında öncelikli olarak, hastanın görüş açısını daraltan sarkmış üst göz kapağına lazer uygulanır. Lazer teknolojisi ile hastanın görmesini kısıtlayan deri uzaklaştırılır. Bu sayede kişinin görünümü de daha canlı ve genç bir hal alır. Yüzündeki asık ve yorgun ifade kaybolur.  En az 10 yaş genç bir görünüme kavuşulur. 

Göz estetiği uygulamaları, sadece üst göz kapağına yönelik uygulandığında yaklaşık olarak 20 dakika sürerken, üst ve alt göz kapaklarına birlikte uygulanması halinde işlemin süresi 1 saate kadar uzayabilmektedir. Hastalar, ameliyattan sonra aynı gün içinde taburcu olabilmektedirler. Sadece 1 saat alan bu işlemin etkisi ise uzun yıllar sürmektedir.

Göz estetiği uygulamalarından biri olan göz altı torbalarına yönelik uygulanan operasyon ise nispeten daha zor ve dikkat isteyen bir işlemdir. Alt göz torbalarına kirpik dibinden mikro girişler uygulanarak lazer ile mevcut yağ bezleri buharlaştırılır ve yok edilir. Bu sayede (lazer teknolojisi) hastalar iyileşme süreçlerinde de morluk, kızarıklık gibi problemler yaşamamış olurlar. Daha büyük torbalarda ise mikrocerrahi yöntemi uygulanır ve birkaç hafta sürebilecek morluklar olsada güneş gözlüğü altından gözükmeyecek kadardır.

Göz Estetiği uygulamalarının avantajlarının altını çizmek gerekirse şu maddeler halinde toplayabiliriz ;

  • Lazer teknolojisinin kullanılması
  • Görüş açısı kaybının düzelmesi
  • Hızlı iyileşme süreci
  • Komplikasyon ihtimalinin minimal olması
  • Canlı ve genç bir görünüme kavuşma
  • Baş ağrısına neden olan sarkık üst kapağının düzeltilmesi

Göz Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra 2 – 3 gün içerisinde hasta tamamen normal görünümüne kavuşabilmektedir. Ayrıca, göz damlaları, ağrı kesiciler, antibiyotik ve ödem azaltıcı ilaçlar doktor tarafından hastaya reçete edilecektir.

Göz çevresine uygulanan estetik operasyonlar sonrasında, göz kuruluğuna yol açabilecek olan, kitap okuma, bilgisayar kullanma, televizyon izleme gibi aktivitelere mümkün olduğunca ara verilmelidir. Operasyondan bir hafta sonra kişi bu aktivitelerini yeniden yapabileceği günlük hayatına dönebilmektedir. Elbette kendini iyi hissettiği sürece. Hastaların iyileşme süreleri farklılık gösterebilmektedir. Kişi kendini iyi hissediyorsa günlük rutinine bir hafta içinde dönebilir. Ancak ağır kaldırma gibi daha zorlu aktivitelerden en az 4 hafta gibi süreyle kaçınılmalıdır.

Etiketler:

124

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979-1985 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimi almıştır. Oftalmoloji İhtisasına, 1988 yılında Pierre et Marie Curie Üniversitesi PARIS Vl'da başlayıp, Necker ve Laennec Tıp fakültesi hastaneleri ve Centre National d'Ophtalmologie des Quinze Vingts PARIS'de asistanlık yapmıştır. Asistanlık dönemindeki başarılarından ötürü PARIS XII Üniversitesi'nde "Chef de Clinique" olarak Refraktif Cerrahi (miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisi) Sorumlusu sıfatıyla çalışmıştır.Laser Eximer tedavisinin Fransada'ki öncülerindendirs.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bebeklerde-gozyasi-kanal-tikanikligi

Bebeklerde Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

 Normal şartlar altında üst göz kapağının dış kısmında yer alan ...
                                                                                                                                                         

gozyasi-yollari-cerrahisi

Gözyaşı Yolları Cerrahisi

Gözyaşı yolları, alt ve üst göz kapaklarının iç kısmında iki ...