Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Miyop; kısaca uzağı ve uzaktaki nesneleri görememe olarak tanımlanan; gözün yapısının normalden uzun olması nedeni ile göze gelen ışınların retinanın üzerine odaklanması yerine retinanın önüne odaklanmasıdır.

En sık görülen göz bozukluklarından biri olan miyop; genellikle okul çağında açığa çıkmakta; zamanla ilerleyebilmektedir.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

  • Uzaktaki nesneleri bulanık görme
  • Uzağa bakarken gözleri kısma
  • Baş ve göz ağrısı (göz yorulması nedeni ile)
  • Gece görme zorluğu yaşanması
  • Yol işaretlerinin okunmasında zorluk yaşanması

Yakın görmede herhangi bir probleme neden olmayan miyop; kitap okumaya, bilgisayara kullanmaya engel değildir ancak günlük aktivitelerde çeşitli problemlere yol açabilmektedir. İlerleyici özelliği bulunan miyop probleminde ertelemeden alanında tecrübeli bir hekime başvurulmaktadır. Miyop problemi; derecesine bağlı olarak tedavi edilmektedir. Gözlük kullanımı, kontakt lens kullanımı ve lazer ile göz ameliyatları ile tedavi edilebilmektedir.

Miyop Dereceleri

Miyop derecesi 0 ila 3 arasındaysa hafif, 3 ila 6 arasındaysa orta, 6’dan yüksekse yüksek miyopi olarak tanımlanmaktadır. 18 yaşından sonra ilerlemesi yavaşlayan miyop probleminin kendiliğinden düzelmesi mümkün değildir.

Yakın görme aktivitesinin (tablet, telefon kullanımı gibi) yoğun olduğu son yıllarda miyop probleminin yaşanma sıklığı artmıştır. Çocuklarda tahtayı görememe, yetişkinlerde televizyondaki alt yazıları iyi okuyamama problemi ile fark edilen miyop problemi; neden olduğu göz yorgunluğu, göz ve baş ağrısı şikayetleri ile yaşam kalitesini önemli derecede düşürmektedir. Bu doğrultuda özellikle çocukların okul başarısının etkilenmemesi için erken tanı ve nitelikli tedaviye ertelemeden başlanması önerilmektedir.

Bu kategoriye ait yazılar

lasik-ile-miyop-tedavisi

Lasik ile Miyop Tedavisi

Halk arasında uzağı görememe olarak da tanımlanan miyop problemi toplumda