İletişim

 • Adres

  Prof. Dr. Zeki Tunç Büyükdere Cad. No: 74/A Torun Center Garden Ofis D: 74 34394 Şişli İstanbul

 • Telefon

  +90 212 287 01 00

Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Lasik ile Astigmat Tedavisi

Göz sağlığı ve görme fonksiyonunun kusursuz bir şekilde sürmesi için birtakım koşulların bir arada olması gerekmektedir. Yaş, metabolik hastalıklar ya da travmatik olayların göz sağlığına olumsuz etki etmesinin yanı sıra göz organındaki fizyolojik problemler de görme fonksiyonunu önemli derecede etkilemektedir. Kornea tabakası problemi olan astigmatın; günümüzde Lasik yöntemi ile tedavisi mümkün olmaktadır. 

Astigmat, kornea tabakasının simetrik olmaması sonucunda gelişen bir bozukluktur. Kornea çaplarının eşit olmaması durumunda açığa çıkan astigmat problemi kişide; bulanık görme, gölgeli görme, baş ağrısı ya da göz çevresinde baskı hissi yaşanabilmektedir. Bu durum gerek görme yetisinde gerekse de yaşanan şikayetlere bağlı olarak yaşam kalitesinin önemli derecede düşmesine neden olmaktadır. 

Astigmat tedavisinde son yıllara kadar gözlük kullanımı tercih edilmekteydi. Bilimsel çalışmaların artması, teknolojinin gelişmesi sonucunda son yıllarda göz hastalıklarının tedavisinde lazer yöntemi sıklıkla başvurulan tedavi yöntemleri arasına girmiştir. Lasik ile astigmat tedavisi de bu duruma örnek olabilecek bir süreçtir. 

Lasik Nedir?

Lasik tedavisi günümüzde sık başvurulan bir Excimer lazer yöntemidir. Genellikle odalanma kusuru olarak tanımlanan miyop, hipermetropi ve astigmat problemlerinin giderilmesinde uygulanan Lasik tedavisi halk arasında göz çizdirme olarak tanımlanmaktadır. Kornea çapının simetrik bir şekle dönüştürülmesi amacı ile uygulana Lasik yöntemi aynı zamanda gözlük atma ya da kartal gözü ameliyatı olarak da bilinmektedir. 

Lasik ameliyatı öncesinde ayrıntılı bir göz muayenesi gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra hastanın bu tedavi yöntemi için uygun olup olmadığı değerlendirilmektedir. Lasil ameliyatına karar verildiği süreçte ise uygulama öncesinde yumuşak lens kullanan hastaların 1 hafta öncesinde; kontakt lens kullanan hastaların ise 2 hafta öcnesinde lens kullanımını bırakmaları önerilmektedir. 

Lasik ameliyatının nitelikli bir şekilde uygulanabilmesi ve tedavi yönteminin başarıya ulaşabilmesi için; göz organında enfeksiyona bağlı durumların olmadığından emin olunmalıdır. Aynı zamanda gözde akıntı, kaşıntı ya da batma hissi gibi durumlar yaşanıyorsa öncelikle bu durumların tedavi edilmesi gerekmektedir.

Lasik ile Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lasik yöntemi ile astigmat tedavisinin uygulama aşamaları aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 •  Göz uyuşturulmaktadır. 
 •  Göz organı ve göz kapakları uygun koşullarda dezenfekte edilmektedir. 
 •  Uygulama alanının genişletilmesi ve gözün bu süreçte açık kalabilmesi amacı ile uygun cihazlar ile göz kapakları açılmaktadır. 
 •  Kornea tabakasındaki flep dokusu kaldırılmaktadır. 
 •  Kornea tabakasına lazer uygulaması gerçekleştirilerek yeniden şekil verilmektedir. 
 •  Flep dokusu tekrar kaptılmaktadır. Böylece uygulama sonlanmış olur. 

Enfeksiyon riskine karşın antibiyotik içeren göz damlas kullanılması gerekebilmektedir. Bu ilaçların kullanımının aksatılmaması iyileşme süreci açısından büyük öneme sahiptir.

Etiketler:

108

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979-1985 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimi almıştır. Oftalmoloji İhtisasına, 1988 yılında Pierre et Marie Curie Üniversitesi PARIS Vl'da başlayıp, Necker ve Laennec Tıp fakültesi hastaneleri ve Centre National d'Ophtalmologie des Quinze Vingts PARIS'de asistanlık yapmıştır. Asistanlık dönemindeki başarılarından ötürü PARIS XII Üniversitesi'nde "Chef de Clinique" olarak Refraktif Cerrahi (miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisi) Sorumlusu sıfatıyla çalışmıştır.Laser Eximer tedavisinin Fransada'ki öncülerindendirs.