İletişim

 • Adres

  Prof. Dr. Zeki Tunç Büyükdere Cad. No: 74/A Torun Center Garden Ofis D: 74 34394 Şişli İstanbul

 • Telefon

  +90 212 287 01 00

Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Şaşılık tedavisi günümüzde farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir. Şaşılık, gözlerin simetrik ve aynı hizada olmaması şeklinde tanımlanırken bu durumda göz hareketlerinde de senkronizasyon problemi yaşanmaktadır.

Şaşılık problemine neden olan başlıca faktörler;

 • Genetik
 • Zor doğum
 • Gebelik sürecinde anne adayının geçirdiği birtakım hastalıklar
 • Erken doğum
 • Doğum sonrası travmatik olaylar ve ateşli hastalıklar
 • Göz numarasının yüksek olması
 • Göz ve kafa içinde tümör oluşumu

Şaşılık problemi daha çok bebek ve çocuklarda görülürken yetişkinlerde de açığa çıkabilmektedir. Göz hareketlerinin düzensiz olması, yürümede zorluk yaşanması, başın tek bir yöne çevrilmesi gibi belirtiler ile birlikte kozmetik olarak da belirtisi fark edilebilmektedir.

Çocuklarda şaşılık ile göz kayması çoğu zaman karıştırılan iki durumdur. Şaşılık çok daha ciddi bir problem olmakla birlikte mutlaka rutin kontrollerin nitelikli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Pek çok kişi şaşılık tedavisi mümkün mü? Merak etmektedir. Şaşılık tedavisi her yaşta uygulanabilmekle birlikte başlıca tedavi yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • Gözlük tedavisi
 • Kapama tedavisi
 • Ortoptik tedavi
 • Cerrahi tedavi
 • Botoks

Yetişkinlerde Şaşılık Tedavisi Nedir?

Yetişkinlerde şaşılık tedavisi; şaşılığa neden olan faktörlerin değerlendirilmesi sonucunda planlanmaktadır. Şaşılığa neden olan faktörlerden birincisi; çocukluk çağında yaşanan göz kaymalarının sürekli hale dönüşmesidir. Bu durum göz kayması ameliyatı ile tedavi edilebilmektedir. İkincisi ise; beyin ve göz sinirlerini etkileyen travmatik olaylar ya da felç gibi durumlardır. Ayrıntılı bir tanı ve değerlendirme sonucunda hangi tedavi yönteminin uygulanması gerektiğine karar verilmektedir.

Şaşılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şaşılık tedavisi planlamasında öncelikle neden olan faktörler değerlendirilmektedir. Şaşılık tedavisinde uygulanan başlıca yöntem gözlükle tedavidir. Özellikle kırma kusuruna bağlı gelişen şaşılıklarda gözlükle tedavi yeterli olmaktadır. Bununla birlikte göz tembelliği bulunan kişilerde ise kapama tedavisi uygulanmaktadır. Göz kaslarının güçlendirilmesini sağlayan kapama tedavisi ise günlük yaşamda büyük avantajlar sağlamaktadır.

Şaşılık probleminin doğumsal olduğu kişilerde ise cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Gözde şaşılık tedavisi öncesinde ayrıntılı bir göz muayenesi uygulanmaktadır ve hasta için en konforlu yöntem seçilmektedir.

Lazerle şaşılık tedavisi ise; tedavi edilmeyen şaşılık probleminin neden olduğu görme kusurlarının giderilmesi ve gözlükten kurtulmak amacı ile uygulanmaktadır.

Lazerle Şaşılık Tedavisi Nedir?

Görme kusurunun ileri derecede olduğu kişilerde şaşılık ve göz kayması problemleri de yaşanabilmektedir. Lazerle şaşılık tedavisi; özellikle ileri derecede hipermetrop problemi olan kişilerde uygulanmaktadır. Söz konusu tedavi yöntemi direkt şaşılık tedavisi olmamakla birlikte şaşılığa neden olan faktörün ortadan kaldırılması işlemidir.

İstanbul şaşılık tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgi için; 0 212 287 01 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Gerek doğumsal gerekse de hafifi şaşılık tedavisi ertelenmemelidir. Öyle ki tedavi edilmeyen şaşılık problemi; ileri derecede görme kusurlarına neden olabilmektedir.

Etiketler:

39

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979-1985 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimi almıştır. Oftalmoloji İhtisasına, 1988 yılında Pierre et Marie Curie Üniversitesi PARIS Vl'da başlayıp, Necker ve Laennec Tıp fakültesi hastaneleri ve Centre National d'Ophtalmologie des Quinze Vingts PARIS'de asistanlık yapmıştır. Asistanlık dönemindeki başarılarından ötürü PARIS XII Üniversitesi'nde "Chef de Clinique" olarak Refraktif Cerrahi (miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisi) Sorumlusu sıfatıyla çalışmıştır.Laser Eximer tedavisinin Fransada'ki öncülerindendirs.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
sasilik

Şaşılık

Şaşılık gözlerin görme akslarının paralelliğini kaybederek farklı yönlere bakmasıdır, diğer
                                                                                                     

goz-tembelligi-ambliyopi

Göz Tembelliği (Ambliyopi)

Göz tembelliği erken çocukluk dönemindeki görme kusurlarından kaynaklanan bir rahatsızlıktır.