İletişim

  • Adres

    Prof. Dr. Zeki Tunç Büyükdere Cad. No: 74/A Torun Center Garden Ofis D: 74 34394 Şişli İstanbul

  • Telefon

    +90 212 287 01 00

Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu

Makula Dejenerasyonu (retina merkezinin yaşa bağlı olarak bozulması)

Yaşa bağlı makula dejenerasyonunda (YBMD), retinanın ortasındaki hücreler ölür. Bu görme keskinliğinde, genellikle yıllar boyunca yavaş bir şekilde ilerleyen bir bozulmaya yol açar. Genel olarak, makula dejenerasyon 65 yaş üzerindekileri etkiler.

Makula (Latince macula lutea) gözün arkasında, göz bebeğinin tam karşısına denk gelen sarımsı bir retina alanıdır. Yaklaşık 5 mm çapındadır. Gözün önemli bir kısmını oluşturan retinanın kalan kısmı gibi, daha derin katmanlarında ışık uyarılarını toplayan sayısız duyusal hücrelere (foto-reseptör hücreler) sahiptir.

Işık bir foto-reseptöre çarptığında, hücre mesajı sinir hücreleri ve onların lifleri aracılığı ile, birçok benzer mesajdan yeniden bir görüntü oluşturan beyne iletir. Sinir dokusu saydamdır ve onu besleyen kan damarları ile birlikte retinanın yüzeyel katmanlarını oluşturur. Diğer taraftan foto-reseptörler alttaki koroid tabakasının kan damarları ile beslenir. Bunların arasında, metabolizmayı kontrol eden pigmentli hücre katmanı (retinal piment epiteli, [RPE]) uzanır.

Bir nesneye direkt olarak bakacak olursak onun görüntüsü makulaya düşer. Retinanın kalan kısmının tersine, nesneyi net görürüz, çünkü foto-reseptörler bu noktada özellikle birbirlerine yakındır. Bununla birlikte, sadece makulanın tam orta kısmında, foveolada keskin görürüz. Burada foto-reseptörler daha yoğun paketlenmiştir ve yüzey kan damarları ve sinir hücreleri kenara itilmiştir, retina çok ince hale gelmiştir. Foveola o kadar küçüktür ki, yalnızca kısa bir kelimenin veya bir görme odaklanma testinde kullanılanlar gibi bireysel sembollerin bir görüntü olarak oluşturulmasına olanak tanır. Buna göre, görme keskinliğimiz sadece ince foveolanın fonksiyonu tarafından belirlenir.

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu Nedir? 

Yaşa bağlı makula dejenerasyonunda (YBMD), makuladaki foto-reseptörler ve pigment epitelinin metabolizması bozulmuştur. Hücreler fonksiyonlarını kaybeder ve ölürler, görme keskinliği bozulur . Bozukluğun ilerlemesi hangi şeklin oluştuğuna bağlıdır: kuru (eksüdatif-olmayan) ve yaş (eksüdatif) YBMD.

Her iki şeklin erken evresinde, pigment epitelinin altında drusen olarak adlandırılan benek-benzeri birikimler ortaya çıkar. Bunlar çeşitli tiplerde olurlar, en önemlisi sert ve yumuşak drusendir. Sert drusen kuru YBMD riskini, yumuşak drusen yaş YBMD riskini artırır.

Kuru YBMD en sık görülen tipidir, olguların yaklaşık %90’ını oluşturur. Hücreler, büyüklükleri giderek artan ve birleşebilen nokta-şeklinde alanlarda tahrip olur. İlerleme genellikle yıllar içinde gerçekleşir ve bozukluk yaş YBMD’ye dönüşebilir.

Yaş YBMD: Olguların yalnızca ’undan sorumludur, ancak kuru YBMD’den çok daha şiddetlidir. Koroidden yeni, hastalıklı, sızıntılı ve kırılgan kan damarları pigment epiteli altında dışarı doğru büyümeye başlar, pigment epiteli ve foto-reseptörler arasında giderek yayılırlar. Olası sonuçları retinanın şişmesi ve pigment epiteli veya retinanın sıvı veya kan nedeniyle yükselmesi, hastalıklı kan damarları veya uzun süreli bir ayrılma nedeniyle foto-reseptörler ve pigment epitelinin yıkımı, gözün iç kısmına doğru kanama ve yara dokusunun oluşumudur.

Göz doktorları, bir görme odaklanma testi veya görme alanı testi ile, oküler bir ayna ve yarık lambayla (mikroskop) görerek ya da bir boyayı (örneğin fluoresein) el sırtı veya ön kolda bir ven içine enjekte ederek anjiyografi ile makulanın fonksiyonunu ve kanlanmasını inceleyeceklerdir. Boya tüm kan damarlarına yayılır ve onların daha kolay görünmelerini sağlar. Göz bebeğini genişleten ilaçlar verilir ve gözün arka tarafı fotoğraflanır. Sıklıkla anjiyografi kesin tanı ve buna bağlı olarak tedavinin planlanması için gereklidir.

Etiketler:

100

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979-1985 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimi almıştır. Oftalmoloji İhtisasına, 1988 yılında Pierre et Marie Curie Üniversitesi PARIS Vl'da başlayıp, Necker ve Laennec Tıp fakültesi hastaneleri ve Centre National d'Ophtalmologie des Quinze Vingts PARIS'de asistanlık yapmıştır. Asistanlık dönemindeki başarılarından ötürü PARIS XII Üniversitesi'nde "Chef de Clinique" olarak Refraktif Cerrahi (miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisi) Sorumlusu sıfatıyla çalışmıştır.Laser Eximer tedavisinin Fransada'ki öncülerindendirs.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
makula-dejenerasyonu-tedavisinin-gelecegi

Makula Dejenerasyonu Tedavisinin Geleceği

Makula Dejenerasyonu Tedavisinin GeleceğiMakula Dejenerasyonu Tedavisinin Geleceği gen tedavisi ilerliyor.
                                                                                               

sari-nokta-hastaligi-nedenleri-nelerdir

Sarı Nokta Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Sarı nokta hastalığı, makulanın yaşa bağlı dejenerasyonu sonucu meydana gelen
                                                                                                                                             

sari-nokta-hastaliginin-tipleri

Sarı Nokta Hastalığının Tipleri

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu olarak da adlandırılan sarı nokta hastalığı,