Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Görmek, canlıların içinde bulundukları dünya ile organik bağ kurmalarını saylayan, dış dünyada var olan şeylerin görsel algılar üzerinden tanımlanmasını mümkün hale getiren yetidir. Dolayısıyla sağlıklı bir görme yetisi, dış dünyayla daha sağlıklı bağ kurulmasını ve dış dünya tarafından bize sunulan unsurların daha nitelikli şekilde algılanmasını sağlamaktadır. 

Görme yetisini sağlayan göz, biyolojik yapısı gereği çok fazla ve oldukça ince nitelikteki sinir hücrelerinden meydana gelmektedir. Göz, dış dünyada algıladığı unsurları net bir şekilde görebilmek amacıyla, odaklanma ve kırma temel yetileri ile görüntüleri işlemektedir. 

prof-dr-zeki-tunc

Sağlıklı Göz Yapısı Nasıl Olmaktadır?

Göz, yapısı gereği çeşitli fonksiyonlara sahip unsurlardan oluşmaktadır. Göz küresi, vitreus adı verilen jel kıvamında sıvı ile kaplıdır. Gözün renkli kısmı olan iris, en dışta bulunan kornea tabakasıyla örtülmektedir. İrisin arka tarafını göz merceği oluşturmakta ve sinir lifi tabakası olarak karşımıza retina çıkmaktadır. Retina tabakasının hemen altında damar tabaka ve gözün mercekle görülebilen arka kısmında yuvarlak nitelikte optik disk bulunmaktadır. Göz tarafından algılanan unsurlar sırasıyla, göz yaşı, kornea ve lensi geçmekte ardından retina bölgesine düşmektedir. 

Görme işlemi, odaklanmak amacıyla göz içindeki merceklerin nitelikli şekilde kırılabilmesi ve retinaya sağlıklı şekilde iletilmesiyle gerçekleşmektedir. Algılanan unsurlar sinir lifleri yoluyla beyne iletilmekte ve düzenlenen ışık uyarıları anlamlı görüntüler haline gelmektedir. Görme işleminin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için bütün bu göz yapılarının nitelikli şekilde çalışması ve göz küresini çevreleyen göz kaslarının sağlıklı olması gerekmektedir. 

Sıklıkla Karşılaşılan Göz Sorunları Nelerdir?

Baktığımız cisimlerden yansıyan ışınların, kornea, mercek ve ardından gözün en arkasında bulunan retina tabakasına odaklanması ile başlayan görme işlemi, optik sinir yoluyla beyindeki görme merkezine taşındığı zaman görme gerçekleşmektedir. 

Görme işlemi sırasında, kornea, mercek ya da retina unsurlarının nitelikli gerçekleşmemesiyle birlikte görme sorunları ortaya çıkmaktadır. Görme sorunlarının temelinde, gözdeki kırılma ve odaklanma yetilerinin yeterli şekilde gerçekleştirilememesi bulunmaktadır. 

Gözde meydana gelen ve sıklıkla karşımıza çıkan görme sorunlarını şu şekilde sıralayabilmekteyiz:

 • Astigmatizma; ışığın retinada odaklanmasının etkilendiği kırma kusurlarından biridir. 
 • Miyop; gözün ön arka uzunluğunun normalden fazla olması ya da kornea kurvatürünün çok dik olması sonucu, yakındaki objelerin net, uzaktaki objelerin ise bulanık görülmesi sorunudur. 
 • Hipermetrop; uzaktaki objelerin az çok seçilebildiği, yakındakilerin ise bulanık görülmesidir. 
 • Katarakt; göz merceğinde şeffaflık kaybı meydana gelmesi sonucu oluşan bulanık-sisli görme sorunudur. 
 • Kuru göz; göz sağlığı için oldukça önemli olan göz yaşının azalması ve göz batmaları sonucu meydana gelen bir göz problemidir.
 • Göz tansiyonu (glokom); gözün kendisi tarafından üretilen sıvı, normal şartlarda ilgili göz kanalları yoluyla gözü terk etmektedir. Ancak bu bölgede blokaj oluşması ve gözün kendi sıvısının birikmesi sonucu göz tansiyonu yükselmektedir. 

Travmatik durumlar sonucu da ortaya çıkabilen göz sorunları, görme sorunlarını beraberinde getirmekte ve yaşam koşullarına olumsuz etkiler oluşturarak göz doktoruna başvurulmasını gereklilik haline getirmektedir. 

Göz Sorunlarının Tedavisinde Göz Doktorunun Değerlendirmesi Gereken Unsurlar

Görme sorunları, detaylı bir göz muayenesi ile değerlendirilerek ele alınmalıdır. Bu noktada iyi bir göz doktoru tarafından temel olarak şu unsurlar değerlendirilmelidir;

 • Göz sorununun yaşanmaya başlandığı zamana dair yaklaşık bir veri
 • Gözlerde akıntı gerçekleşip gerçekleşmediği, akıntı söz konusu ise miktarı ve türü
 • Görme yetisinde değişiklik yaşanıp yaşanmadığı
 • Kontakt lens kullanılıp kullanılmadığı
 • Kişide sistemik bir hastalık söz konusu olup olmadığı
 • Gözlerde herhangi bir kimyasal ya da fiziksel travma yaşanıp yaşanmadığı
 • Göz problemleriyle ilgili tedavi geçmişi öyküsü
 • Görme sorunlarının ilk defa meydana gelip gelip gelmediği

Göz Sorunlarının İncelenme Yöntemleri Neler Olmalıdır?

İyi bir göz doktoru, göz sorunlarını anlayabilmek için aşağıdaki yöntemleri kullanarak incelemelidir;

 • Kornea topografisi
 • Kornea kalınlık ölçümü
 • Glokom ve Retina Oct
 • Optik biyometri göz içi mercek ölçümü
 • B Skan ultrasonografi
 • Bilgisayarlı görme alanı testi
 • Gözyaşı Osmolarite ölçümü

En İyi Göz Doktoru Nasıl Belirlenir?

Göz sorunlarına en etkili ve başarılı müdahalelerin gerçekleştirilmesi, en doğru zamanda, sorunların etkilerinin ciddi problemlere sebep olmasını beklemeden, alanında uzman kişilere başvurulması ile mümkündür. 

Göz hastalıkları, ortaya çıkan şikayetlerin ciddi boyutlara ulaşması beklenmeden, en doğru tanı ve en etkili tedavi yaklaşımlarını uygulayan göz doktorlarınca başarılı şekilde tedavi edilebilmektedir. 

En iyi göz doktoru, hassas göz yapısıyla ilgili hassas ve detaylı değerlendirme yöntemlerini benimseyen, doğru tanı ve etkili tedavi seçeneklerini uygulayabilmekte, bu durum çoğunlukla oluşan hasarların geri döndürülmesinin zor olduğu ve zamanında müdahalenin ön planda olduğu göz hastalıklarının tedavisinde hayati önem taşımaktadır. 

Etiketler:

135

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979-1985 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimi almıştır. Oftalmoloji İhtisasına, 1988 yılında Pierre et Marie Curie Üniversitesi PARIS Vl'da başlayıp, Necker ve Laennec Tıp fakültesi hastaneleri ve Centre National d'Ophtalmologie des Quinze Vingts PARIS'de asistanlık yapmıştır. Asistanlık dönemindeki başarılarından ötürü PARIS XII Üniversitesi'nde "Chef de Clinique" olarak Refraktif Cerrahi (miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisi) Sorumlusu sıfatıyla çalışmıştır.Laser Eximer tedavisinin Fransada'ki öncülerindendirs.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

gozluk-atma-nedir

Gözlük Atma Nedir?

Gözlük atma; gözlükten kurtulma, gözlerinde kırma kusuru bulunan kişilerin oldukça ...
                                                                                                                                   

plaquenil-ve-retina-komplikasyonu

Plaquenil ve Retina Komplikasyonu

Plaquenil tedavisinin retinada yarattığı etkiler ancak bir yıl sürekli kullanımdan ...