İletişim

  • Adres

    Prof. Dr. Zeki Tunç Büyükdere Cad. No: 74/A Torun Center Garden Ofis D: 74 34394 Şişli İstanbul

  • Telefon

    +90 212 287 01 00

Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

Gözyaşı üst kapaktan salgılanır ve aşağı doğru akarken gözün kurumasını önlediği gibi dış ortama açık olan gözde biriken toz ve mikropları beraberinde sürükleyerek göz yaşı kesesine ve buruna akmasını sağlar.

Göz ile burun arasındaki ince kanallar doğuştan, enfeksiyonlardan ve travmadan kapanabilir ve bu hastalığa "gözyaşı kanalı tıkanıklığı" denir.

Bebeklerde Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı 

Gözyaşı kanalı tıkalı doğan bebeğin kanalı birkaç hafta veya ilk aylar içinde kendiliğinden açılır. Bebeğin doğumdan itibaren gözlerinde ağlıyormuş gibi sulanma ve çapaklanma görülmesi gözyaşı kanalı tıkanıklığının belirtisidir.

Masaj ile kanaldaki basıncı artırarak tıkalı olan kanalın açılması bazen mümkündür. Benim uygulamadaki tespitlerimde ilk 6 ayda kendiliğinden açılma olmaz ise sonda ile açmayı erkenden denemek gerekir. 6 aylık bebekte genel anestezi ihtiyacı olmadan sondalama işlemini gerçekleştirebilmekteyim bu bir avantajdır. 6 ay bir yıl arasında hastaneye yatırmadan ve genel anestezi ihtiyacı olmadan sonda yapılabilir. Bebek 1 yaşına geldiyse artık genel anestezi altında hafif uyutma ile işlem gerçekleştirilir.

Tedavide geç kalınması durumunda dakriyosistorinostomi (DSR) operasyonu Multidiyot lazer ile endoskopi kullanılarak hem görerek hem iz bırakmadan yapılabilir.

Etiketler:

108

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979-1985 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimi almıştır. Oftalmoloji İhtisasına, 1988 yılında Pierre et Marie Curie Üniversitesi PARIS Vl'da başlayıp, Necker ve Laennec Tıp fakültesi hastaneleri ve Centre National d'Ophtalmologie des Quinze Vingts PARIS'de asistanlık yapmıştır. Asistanlık dönemindeki başarılarından ötürü PARIS XII Üniversitesi'nde "Chef de Clinique" olarak Refraktif Cerrahi (miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisi) Sorumlusu sıfatıyla çalışmıştır.Laser Eximer tedavisinin Fransada'ki öncülerindendirs.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
istanbul-goz-estetigi

İstanbul Göz Estetiği

Gözler insanların gördükleri ve onları görenler için oldukça önemlidir. Bu
                                                                                                                                                 

goz-kapagi-cerrahisi

Göz Kapağı Cerrahisi

Yaşlanmayla birlikte ciltte meydana gelen kırışıklık ve sarkmalar kişileri rahatsız
                                                                                                                                 

gozyasi-yollari-cerrahisi

Gözyaşı Yolları Cerrahisi

Gözyaşı yolları, alt ve üst göz kapaklarının iç kısmında iki