İletişim

  • Adres

    Prof. Dr. Zeki Tunç Büyükdere Cad. No: 74/A Torun Center Garden Ofis D: 74 34394 Şişli İstanbul

  • Telefon

    +90 212 287 01 00

Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Katarakt Üzerine Söyleşi

Katarakt Hastalığının Yapılan Operasyonla Tamamen Ortadan Kalkması Mümkün Mü?

Tamamen ortadan kalkıyor. Katarakt ameliyatı olduktan sonra tekrar katarkt gelişmez fakat gözün içinde ince bir zar vardır. Bu zarın içerisine mercek yerleştiririz.

Zaman içerisinde bu zarda hücreler birikip opaklaşmaya neden olur. Oradaki hücrelerin lazerle temizlenmesi lazım. Bu çok basit bir işlemdir. Bu olay kimilerinde 6 ay sonra olur kimilerinde 3 yıl sonra olur, kimisinde ise hiç olmaz.

Katarakt Operasyonunda Uyguladığınız Anestezi Yöntemi Nedir?

1997 'de Paris’den Türkiye'ye geldim ve Fransa'da 2-3 yıldır zaten uyguladığımdan, bütün hastalarımı damlayla kataraktameliyatı yapıyorum. O yıllarda Türkiye'de pek bilinmiyordu, Fransa'da ise yeni yeni başlamıştı.Ben 1995-96 yıllarında Fransa'da ilk damlayla katarakt operasyonuna başlayanlardandım. Buraya geldiğimden beri de bütün hastalarıma damlayla katarat ameliyatı yapıyorum ve hastalarım bu durumdan çok memnunlar özellikle iğne fobisi olanlar. Böylece ameliyattan sonrapansumana da ihtiyaç olmuyor ve hasta ameliyatlı gözüyle görerek evine dönebiliyor.

Katarakt Ameliyatı Olabilmek İçin Olgunlaşmasını Beklemek Gerekir Mi?

Bu eski tekniklerde geçerli. Oysaki şimdiki dikişsiz Fako tekniğinde, hemen katarakt olduğu anda yapmakta fayda var. Çünkü çok sertleşmeden yapıldığında daha kolay çıkartılıyor. Modern katarakt cerrahisi, ultrasonla yapılan Fako tekniğinde dikişsiz ya da dikişli ameliyat yapılır. Ama başarılı bir katarakt cerrahisinde dikişsiz bir ameliyat başarıdır.

Katarakt Ameliyatından Sonra Hastalar Gözlük Takıyorlar Mı?

Katarak ameliyatı aslında hastanın gözünde varolan opaklaşmış lensin çıkartılmasıdır. Gözlük atma operasyonu değildir. Eğerki ameliyat başarılı bir şekilde yapılırsa, yapılan mercek hesabı hastaya uygun düşmüşse hastanın uzağı görmek için gözlük takması gerekmez. Ancak dinlendirici bir gözlük ihtiyacı olabilir. Yakın için ise monofokal lens takılanlara yakın gözlüğü gerekiken multifokal lens takılanlara yakın ve uzak gözlüğü gerekmez..Genelde benim hastalarımın yüzde 95'inde uzak gözlüğüne ihtiyaç duymazlar, multifokallerde bu oranım daha da yüksektir.

Katarakt Ameliyatı Da Laserle Mi Yapılıyor?

Şu andaki modern Fako cerrahisi ultrasonla yapılıyor. Benim üzerinde çalıştığım lazerlekatarakt ameliyatı için çalışmalar devam ediyor. Bazı durumlarda lazerle de katarakt ameliyatını yumuşak kataraktlarda başarılı bir şekilde uyguladım. Bir Amerikan katarakt cerrahisi firmasının gelişim ve araştırmadan sorumlu doktorlarından birisiyim. Geliştirdiğim yeni bir lazer probu var. Bunun anlamı ise göze uygun bir şekilde ışın gönderecek aleti yaptım geliştirdim ve benim adıma da patenti çıktı. Fakat bu bütün vakalarda uygulanan bir kataratk cerrahisi değil. Yumuşak kataraktlarda uyguluyorum.Yaptığımız çalışmalar dünyada öncü çalışmalar. Lazer kullarak katarakt ameliyatı ilerdedahada yaygınlaşacaktır.

Katarakt Yaşlılık Hastalığı Mıdır?

Katarakt gözün dış yüzüne perde inmesi deniyor ve doctor şunu sıyır ve çıkar diyorlar ama böyle değildir. Gözün içersindedir.Hatta katarakt gözün rengini veren irisin de arkasındadır. Gözün içerisinde yapılanbir operasyondur. İrisin arkasında lens dediğimiz bir doğal mercek vardır.Bu mercek doğuşta şeffaftır. Bu şeffaflığını gittikçe kaybediyor. Yaşlabirlikte katarakt sorunu ortaya çıkabiliyor. Ama gençlerde de kataraktarastlanıyor. Bebeklerdeve hatta hatta doğuştan katarakt da olabilir. Sadece yaşlılık hastalığı değildir. Diabetlilerde, ileri dercede miyoplarda aşırı dozda kortizon alanlarda ve bazı metabolizma bozukluklarında genç insanlarda da katarakt ortaya çıkabilir.

Etiketler:

36

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979-1985 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimi almıştır. Oftalmoloji İhtisasına, 1988 yılında Pierre et Marie Curie Üniversitesi PARIS Vl'da başlayıp, Necker ve Laennec Tıp fakültesi hastaneleri ve Centre National d'Ophtalmologie des Quinze Vingts PARIS'de asistanlık yapmıştır. Asistanlık dönemindeki başarılarından ötürü PARIS XII Üniversitesi'nde "Chef de Clinique" olarak Refraktif Cerrahi (miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisi) Sorumlusu sıfatıyla çalışmıştır.Laser Eximer tedavisinin Fransada'ki öncülerindendirs.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
anneyiz-biz-dergisi

Anneyiz Biz Dergisi

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979 yılında Manisa Salihli Lisesi'nden
                                                                                                                                                                         

tunc-teknigi

Tunç Tekniği

Beyinde Gazi Yaşargil... Kalpte Mehmet Öz... Türkiye'de Bingür Sönmez... Ya gözde? Gözde ise yine
                                                                               

havada-kar-kokusu-var

Havada Kar Kokusu Var

30 Yaşında Kayağa, 40 Yaşında Boarda Başladım Kayağa Fransa Alpler'inde başlayan