İletişim

  • Adres

    Prof. Dr. Zeki Tunç Büyükdere Cad. No: 74/A Torun Center Garden Ofis D: 74 34394 Şişli İstanbul

  • Telefon

    +90 212 287 01 00

Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Monovizyon nedir? 40 yaş üzerinde olan pek çok birey yakın nesnelere görmekte zorlanabilmektedir. Nesnelere net bir şekilde odaklanmakta zorluk yaşanabilme ihtimali ilerleyen yaşlarda artmaktadır. Gazete veya başka bir şeyi okumak, telefonun ekranını görmek sinir bozucu bir hale gelebilmektedir. Yakın görmeyi düzeltmek için uygulanan en basit yöntem ise okuma gözlükleridir. 40’lı yaşlarda yakın uzak göstermekte olan kontakt lensler de kullanılabilmektedir. Ancak daha önceden kontakt lens kullanmamış bir bireyin buna alışması zor olabilmektedir.

Gözlük bağımlılığından kurtulmak için farklı yöntemler aranmaktadır. Bunlardan biri ise monovizyon olarak isimlendirilmektedir. Pek çok insanın baskın olan bir gözü bulunmaktadır. Monovizyon ile baskın olan gözdeki görüş, uzak görüş için düzeltilmektedir Diğer göz ise yakın nesneler görebilmek için kasıtlı bir şekilde yakın görüşlü bırakılmaktadır. Her iki göz birlikte çalışmaktadır. Aynı zamanda her mesafeden net bir şekilde görme imkanı sağlamaktadır. Birçok insan bu tekniğe kolayca uyum sağlayabilmektedir.

Monovizyon Ne Demek?

Monovizyon Ne Demek? Genelde 40 yaş sonrasında gözün içerisindeki lensin elastikiyetini kaybetmesinden dolayı yakın görüş bozulmaktadır. Belirli bir yaştan sonra yakın görüşü sağlamak amacıyla tek gözün yakına diğer gözün ise uzağa ayarlanmasına bu isim verilmektedir. Fakat bu tedavi yöntemi herkes için uygun değildir ve bu nedenle isteyen herkese uygulanmamaktadır. Yalnızca belirli bireyler için uygun görülmekte ve onlara uygulanmaktadır.

40 yaşın üzerindeki kişiler için uygun görülmektedir. LASIK ameliyatı olacak olan ve miyop derecesi 1.00 ve 3.00 arasında olan kişiler uygundur. Ayrıca katarakt ameliyatı olacak olan multifokal lens istemeyenler için uygun görülmektedir. Detaylı bir muayene sonucunda hastaya uygun görülür ise uygulanmaktadır.

Her bireyin bir gözü daha baskındır. Bakılan objektiflerin perspektifi baskın olan gözü belirlemektedir. Büyük bir çoğunluğun ise sağ gözü daha baskındır. Muayene esnasında ilk olarak baskın olan göz belirlenmektedir. Ardından baskın olan göz uzağa, diğer göz ise yakına ayarlanmaktadır. Monovizyon ayarı, göz laser tedavilerinde, göz içi mercek ameliyatlarında uygulanabilmektedir. Kısacası bu işlem ile tek göz miyop bırakılmakta diğer gözde ise derece bırakılmamaktadır.

Monivizyonun doğurabileceği bazı sorunlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki gözlerde derece kalmasıdır. Bir diğeri ise yakını gören göz, uzağı net göremediği için uzak görüşün net olmamasıdır. Meydana gelebilecek son sorun ise uzağı gören göz, yakını net bir şekilde göremediği için yakın görüşün tam net olmamasıdır.

Monovizyon Lens Nedir?

Monovizyon Lens Nedir? Yakın ve uzak arasında odaklanırken çekilen sıkıntının üstesinden gelmek amacıyla yakın görüş için bir lens, uzak görüş için de başka bir lens verilmektedir. Bu lensler alışma süreci gerektirmektedir. Kullanılmaya başlandığında veya bir lens türünden başka bir lens türüne geçildiğinde bu alışma süreci oluşmaktadır. Beyin ise her göze atanan bir görev olduğuna alışmaktadır.

Lens Ekstraksiyonu Ne Demek?

Lens Ekstraksiyonu Ne Demek? Lens değişim ameliyatı genelde 15 dakika sürmektedir ve ayakta tedavi gerçekleştirilmektedir. İşlem her göze ayrı ayrı uygulanmakta ve bir hafta ara ile gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucu anestezik damlalar kullanılmaktadır. Bundan dolayı herhangi bir rahatsızlık olmamaktadır. İşlemden hemen sonra görmede düzelme gerçekleşmektedir.

Şeffaf Lens Ekstraksiyonu Nedir?

Şeffaf Lens Ekstraksiyonu Nedir? Retraktif lens değişimi olarak da adlandırılmaktadır. Presbiyopi ve yüksek hipermetropluğu olan kişilere uygulanmaktadır. Gözün şeffaf doğal lensi, yapay bir lens ile değiştirilmektedir. Daha keskin bir odak elde edilmekte gözlük ihtiyacı azaltılmaktadır. Lens değişim ameliyatı ile miyopluk da düzeltilebilmektedir fakat Lasik ve PRK daha önce yapılmış ise takılacak lensin hesabı zorlanabilmektedir.

Etiketler:

4

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979-1985 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimi almıştır. Oftalmoloji İhtisasına, 1988 yılında Pierre et Marie Curie Üniversitesi PARIS Vl'da başlayıp, Necker ve Laennec Tıp fakültesi hastaneleri ve Centre National d'Ophtalmologie des Quinze Vingts PARIS'de asistanlık yapmıştır. Asistanlık dönemindeki başarılarından ötürü PARIS XII Üniversitesi'nde "Chef de Clinique" olarak Refraktif Cerrahi (miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisi) Sorumlusu sıfatıyla çalışmıştır.Laser Eximer tedavisinin Fransada'ki öncülerindendirs.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
astigmatlarda-yeni-cozumler-keratokonus-ve-tedavisinde-yenilikler-ring-intacs-keraring

Astigmatlarda Yeni Çözümler, Keratokonus ve Tedavisinde Yenilikler (Ring, INTACS, Keraring)

Kırma gücü olarak gözün bir dikey ekseni bir de yatay
                                                                                                                                                                                                   

plaquenil-ve-retina-komplikasyonu

Plaquenil ve Retina Komplikasyonu

Plaquenil tedavisinin retinada yarattığı etkiler ancak bir yıl sürekli kullanımdan
                                                                                                                                       

tiroid-ve-goz

Tiroid ve Göz

Gözlerde büyüme “Ekzoftalmi” ve göz etrafında şişlik genelde Graves hastalarında