Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Lasik ya da halk arasında kullanılan diğer adıyla ‘göz çizdirme’; miyop, hipermetrop ve astigmatizma başta olmak üzere odaklanma kusurlarına yönelik olarak uygulanan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Lasik tedavisi ile gözlerde mevcut olan odaklanma kusurları excimer lazer ile düzeltilmektedir.

Lasik tedavisi, yaklaşık 20 yıldır tüm dünyada uygulanan ve bu süreçte elde edilen sonuçlar açısından son derece başarılı ve güvenilir bir yöntemdir. Özellikle değişen teknolojiyle birlikte gelişen tetkik cihazlarının da etkisiyle lasik tedavisinden daha etkili sonuçlar sağlanmaya başlanmıştır. Bu noktada, uygun hasta seçimi ve uygun tedavinin uygun zamanda gerçekleştirilmesi de oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır.

Lasik Tedavisinden Önce Muayene Gerekir mi?

Lasik tedavisi öncesi hastanın detaylı şekilde bir göz muayenesinden geçirilmesi gerekmektedir. Böylece mevcut olan kusurların dereceleri, kornea dokusunun yapısı ve uygulanacak tedavi yönteminin başarısına etki edebilecek herhangi bir durum olup olmadığı tespit edilmektedir. Lasik tedavisinin başarılı şekilde gerçekleştirilebilmesi için temel olarak hastada değerlendirilen unsurları şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

prof-dr-zeki-tunc

 • Lasik tedavisi uygulanacak kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması
 • Lasik uygulanacak kişinin son 1 sene içerisinde görme ve odaklanma kusurlarında değişiklik yaşanmamış olması
 • Kornea kalınlığının ameliyat için yeterli olduğu durumlarda
 • Göz muayenesi ile kornea dokusunun kalınlığı ve eğimi incelenerek, biyomekanik ölçümler yapılarak biyomekanik gücü değerlendirilmekte, katarakt ve şiddetli derecede göz kuruluğu gibi sorunlar olup olmadığı araştırılmaktadır. Göz bölgesinde bu sorunların bulunması, ameliyat için engel oluşturabilmektedir.
 • Detaylı retina muayenesi gerçekleştirilmekte ve retinada yırtık, delik gibi durumlar tespit edilmesi durumunda hasta retina uzmanları tarafından değerlendirilmektedir.
 • Miyopta 10 numaranın altındaki odaklanma kusurlarında lasik uygulanmaktadır. -Astigmatizmada ve hipermetropta 6 numaranın altındaki görme kusurlarında lasik tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

Görme işlemi temel olarak, görüntünün algılandığı görme tabakasının, yani retinanın üzerine düşmesiyle gerçekleşmektedir. Sağlıklı şekilde gerçekleşmeyen görme işlemi sonucu ortaya çıkan ve lasik ile tedavisi mümkün olan durumları şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Miyop; gözün kornea yüzeyinin fazla bombeli ya da gözün normale göre daha uzun yapıda olduğu durumlardır. Sağlıklı bir görme işlemi sırasında retinanın üzerine düşen görüntü, miyop durumunda retina tabakasının önüne düşmekte ve uzağı bulanık görme gerçekleşmektedir. Lasik tedavisiyle miyop tedavi edilebilmektedir.
 • Hipermetrop; kornea yüzeyi daha düz yapıda ve gözün ön-arka uzunluğu daha kısadır. Bu sebeple algılanan görüntü retinanın arkasına düşmekte ve yakını görme problemi meydana gelmektedir. Lasik ile hipermetrop tedavisi mümkündür.
 • Astigmatizma; göz yüzeyinin eğimli bir yapıda olması ve bu sebeple hem uzağın hem de yakının kusurlu şekilde görülmesi durumudur. Lasik ile astigmat tedavi edilebilmektedir.
 • Presbiyopi; yaşa bağlı olarak göz merceğinin elastikiyetini kaybetnesi sonucu oluşan yakını görme problemidir. Lasik ile presbiyopi tedavi edilebilmektedir.

Doğru Zaman Nasıl Belirlenir?

Lasik tedavisinin uygulanabilmesi için, göz yapısında mevcut olan kırılma kusurunun ve kişinin göz yapısının uygun olması gerekmektedir. Bu bakımdan lasik uygulaması için doğru zamanı oluşturan unsurları şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Kornea yapısı ayrıntılı göz muayenesi ile detaylı şekilde incelenmeli ve korneada yapısal bozukluk tespit edilmemiş olmalıdır.
 • Gebelik ve emzirme dönemleri lasik uygulaması için doğru zamanlara işaret etmemektedir. Gebelik ve emzirme dönemleri, kadınlarda kornea üzerinde hormon etkilerinin artış göstermesi sebebiyle lasik tedavi için uygun dönemler olarak kabul edilmemektedir.
 • Şiddetli göz kuruluğu, katarakt, göz tansiyonu gibi göz sorunları tespit edilen hastalarda lasik ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için öncelikle bu sorunların tedavi edilmesi gerekmektedir.

Lasik uygulaması için, detaylı göz muayeneleri ve detaylı tetkikler sonrasında gerçekleştirilen değerlendirmelere uygun olarak zaman belirlenebilmektedir. Planlanan lasik tedavisi öncesinde hastanın göz yapısında batma ya da çapak gibi şikayetlerin gözlemlenmesi durumunda doktor bilgilendirilmeli ve gerekli değerlendirmeler yeniden gerçekleştirilmelidir.

Etiketler:

113

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979-1985 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimi almıştır. Oftalmoloji İhtisasına, 1988 yılında Pierre et Marie Curie Üniversitesi PARIS Vl'da başlayıp, Necker ve Laennec Tıp fakültesi hastaneleri ve Centre National d'Ophtalmologie des Quinze Vingts PARIS'de asistanlık yapmıştır. Asistanlık dönemindeki başarılarından ötürü PARIS XII Üniversitesi'nde "Chef de Clinique" olarak Refraktif Cerrahi (miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisi) Sorumlusu sıfatıyla çalışmıştır.Laser Eximer tedavisinin Fransada'ki öncülerindendirs.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

en-iyi-goz-doktoru

En İyi Göz Doktoru

Görmek, canlıların içinde bulundukları dünya ile organik bağ kurmalarını saylayan, ...
                                                                                                                                 

monovizyon

Monovizyon

40 yaşın üzerinde hemen hemen her bireyde presbiyopi oluşum göstermektedir. ...