Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Bebeklerde şaşılık başka bir patoloji yoksa ilk 2 ay normal kabul edilmektedir. Söz konusu normal kabul edilen şaşılık genellikle dışa doğru nadiren de içe doğru yaşanmaktadır. Ancak 3. Aydan itibaren bebeklerde karşıdan bakışta gözlerdeki paralelliğin kaybolduğu fark edilirse, gözlerden birinin içe ya da dışa kayması sonucunda bebeklerde şaşılık problemi aranmaktadır.

Prematüre ya da doğum ağırlığı düşük olan bebeklerde görülen şaşılık; erken tanı ile birlikte nitelikli tedavi uygulamalarına başlanması gerekmektedir. Aksi halde kalıcı körlük yaşanabilmektedir. Doğumdan sonra 48 saat içerisinde tedavi edilmesi gereken söz konusu problem; gözlerde diğer hastalıklara (göz kayması, göz tembelliği, yüksek derecede miyop) neden olabilmektedir. Bu nedenle yakın takip gerekmektedir.

Bebeklerde Şaşılık Nedenleri

Bebeklerde şaşılık nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Genetik faktörler
  • Annenin hamilelik döneminde geçirdiği çeşitli hastalıklar
  • Doğumun zor ya da travmalı gerçekleşmesi
  • Yüksek ateşli hastalık ya da havale
  • Yüksek derecede miyop ya da hipermetropi yaşanması

Bebeklerde şaşılık ani başlıyorsa bu durum göz içerisinde kitle oluşumunun belirtisi de olabilmektedir.

prof-dr-zeki-tunc

Bebeklerde Göz Kayması Nedir?

Bebeklerde göz kayması; çeşitli nedenler ile açığa çıkabilmektedir. İlk 2 ay normal kabul edilse de uzun süren göz kaymalarının nedenleri mutlaka araştırılmalı ve uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Ambliyopi olarak tanımlanan göz kaymasında başlıca belirtileri; baş ya da yüzün sürekli bir tarafa çevrilmesi, fotoğraflarda kırmızı olarak yansıyan reflenin sarı olarak yansıması, bir gözün kısılması ve iki göz arasındaki senkronizasyonun azalması veya kaybolmasıdır.

Bebeklerde Şaşılık Tedavisi

Bebeklerde şaşılık tedavisi; nedenlerine bağlı olarak uygulanmaktadır. Göz içerisindeki rahatsızlık sebebi ile ya da nörolojik problemler sebebi ile şaşılık yaşanabilmektedir. Göze bağlı rahatsızlıkların öncelikli tedavi edilmesi gerekmektedir. Yüksek hipermetropi; şaşılık ya da göz kaymasının en önemli nedenlerinden biridir. Gözlük tedavisi ya da cerrahi uygulamalar ile gözlerdeki paralellik yeniden kazandırılmaktadır. Aynı zamanda göz tembelliği bulunuyorsa bu problem de mutlaka tedavi edilmelidir.

Göz kayması ya da şaşılık problemi yaşayan bebeklerde ayrıntılı bir göz muayenesi ve nörolojik ölçümler yapılarak şaşılık probleminin nedenleri tespit edilmektedir. Bebeklerde şaşılık tedavisi hastaya özgü bir şekilde planlanmakta; gözlük kullanımı ve cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir.

Bebeklik döneminde göz kayması ya da şaşılık problemi yaşayan ya da yaşamayan her çocuğun rutin göz muayenesi aksatılmamalıdır.

Etiketler:

97

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979-1985 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimi almıştır. Oftalmoloji İhtisasına, 1988 yılında Pierre et Marie Curie Üniversitesi PARIS Vl'da başlayıp, Necker ve Laennec Tıp fakültesi hastaneleri ve Centre National d'Ophtalmologie des Quinze Vingts PARIS'de asistanlık yapmıştır. Asistanlık dönemindeki başarılarından ötürü PARIS XII Üniversitesi'nde "Chef de Clinique" olarak Refraktif Cerrahi (miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisi) Sorumlusu sıfatıyla çalışmıştır.Laser Eximer tedavisinin Fransada'ki öncülerindendirs.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

goz-tembelligi-ambliyopi

Göz Tembelliği (Ambliyopi)

Göz tembelliği erken çocukluk dönemindeki görme kusurlarından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. ...
                                                                                                           

sasilik-tedavisi

Şaşılık Tedavisi

Şaşılık tedavisi; nedenlerine ve türlerine göre farklı şekillerde tedavi edilebilmektedir. ...