Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Sarı Nokta Hastalığına Karşı Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Retinanın yani gözün ışığa duyarlı olan ağ tabakasının merkezindeki bölge makuladır. Fovea (sarı nokta) makulanın tam merkezinde yani ortasında bulunmaktadır. Bu sarı nokta keskin ve net görmeyi sağlamaktadır. Sarı nokta hastalığı olarak da adlandırılan makula hastalığı görme merkezini yani makulayı tutan bir hastalık türüdür.

Bu hastalık retina ve retina altında bulunan tabakalarda tahribata yol açmaktadır. Daha sonrasında da görme yetisinde kayıplar oluşmaktadır. Bu nedenle Makula Hastalıklarına Karşı Hangi Önlemler Alınmalıdır konu başlığı ciddi görme kayıplarının görülme oranları nedeni ile oldukça önemlidir.

Sarı Nokta Hastalığının Önemi Nedir?

Makula hastalığı 50 yaş üzerinde olan kişilerde görme kayıplarına neden olan hastalık türlerinin içerisinde neredeyse ilk sırada yar almaktadır. Sarı nokta hastalığı görme alanlarının tam olarak merkezini yani ortasını tutması nedeni ile renkli görme ve hassas görme alanlarını etkileyerek hasar vermektedir. Bu hasarlar sonucunda da hastalar günlük yaşamsal faaliyetlerini kendileri başına yapamaz hale gelmektedirler. Yani kısıtlı bir hayat yaşayarak başkalarına bağımlı bir hale gelmektedirler.

Makula Hastalıklarına Karşı Hangi Önlemler Alınmalıdır sorusuna yanıt verilmeden önce ele alınacak bir diğer husus ise yapılan klinik çalışmalardır. Yapılan klinik çalışmalarda hastalığın çok hızlı ilerleyen bir lezyon olması en önemli özelliği kabul edilmiştir. Makula tutulumu hastalığın başladığı ilk evrelerde tespit edilirse görme yetisi mevcut oranda korunarak, yaşanabilecek daha büyük görme kaybının önüne geçilebilmektedir. Hatta kayıpların ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir. Ayrıca bu hastalık bazı durumlarda eş zamanlı bazı durumlarda ise farklı zamanlarda her iki gözü tutabilmektedir.

Sarı nokta hastalığının gelişiminde çevresel ve özellikle genetik faktörler oldukça önemli rol oynamaktadır. Aile öyküsünde ve yakın akrabalarında makula hastalığı görülen kişiler ile birlikte, aşırı kilolu obez hastalarda ve kolesterol seviyesi yüksek olanlarda bu hastalığın görülme sıklığı yüksektir. Ayrıca hipertansiyon hastaları, kalp damar hastalığı bulunanlar, sigara kullananlar ve güneş ışığına çok fazla maruz kalanlar da bu risk grubu içerisinde yer almaktadırlar. Bu nedenle belirtilen riskli grubun Makula Hastalıklarına Karşı Hangi Önlemler Alınmalıdır sorusunun altında yer alan tüm detaylara dikkat etmesi gerekir.

Makula Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalık retinanın merkezi bölümünü etkilemektedir. Bu nedenle tutuluma bağlı olarak gelişen ilk belirtilerde görmede bulanıklık, düzgün çizgilerin eğri görülmesi gibi şikayetler bulunmaktadır. Daha sonrasında ise hastalığın ilerlemesi ile birlikte hastalar görme esnasında odak noktanın ortasında karanlık bir leke görmektedirler. Her iki gözde makula tutulumu aynı zamanda gerçekleşmişse merkezi görme problemleri büyük bir şikayete dönüşmektedir. Bu şikayetler ise hastalığın ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Tek göz makula tutulumlarında da hastaların çoğu görme sorununu geç fark etmektedirler.

Makula Hastalığına Karşı Alınabilecek Önlemler (Amsler Grid Testi)

Makula hastalığında yüksek risk grubu içerisinde yer alan hastaların merkezi görme işlevlerindeki sorunların erken teşhisi için uygulayabilecekleri bir takım yöntemler bulunmaktadır. Özellikle makula hastalığının erken saptanmasına yardımcı olan ve her bireyin ev ortamında rahatlıkla uygulayabileceği bir tarama testi bulunmaktadır. “Amsler Grid Testi” adındaki bu tarama testi kareli bir kağıttır. Bu test aracılığı ile makula hastalıkları ile ilgili tüm bulgular erkenden kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Amsler grid testi olarak adlandırılan bu kağıt testinin kullanılması ile her hasta kendi gözünü test ederek hastalığa karşı tedbir alabilir. Bu test esnasında hastalar gözlük kullanıyorlar ise; okuma gözlüklerini takarak yeterli bir ışık eşliğinde test kağıdına bakmaktadırlar. 30 cm’lik okuma mesafesinde ilk olarak bir gözün kapanması gerekmektedir. Daha sonrasında da diğer göz kapatılarak test yapılır. Hastalığın bulgularının erken tespit edilmesi için bu işlem her iki göz için ayrı ayrı yapılmalıdır. 

Test içerisinde yer alan karenin her bir köşesinin net görülüp görülmediği kontrol edilmelidir. Daha sonrasında da gözler amsler grid testinin tam ortasındaki merkezi noktaya odaklanmalıdır. Bu odaklanma sırasında da diğer çizgilerin nasıl görüldüğüne dikkat edilmelidir. Karenin merkezi noktasındaki odak noktaya bakıldığında tüm çizgilerin ve bütün karelerin eşit büyüklükte olması gerekmektedir. Ancak yapılan bu test esnasında her köşe net bir şekilde görünmüyorsa ya da test kağıdının herhangi bir alanında çizgilerde dağılma ya da kırılma, şekil bozuklukları, bulanıklaşma, renk solukluğu ya da görme ile ilgili herhangi bir problem mevcut ise, muhakkak bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Makula Hastalıklarına Karşı Hangi Önlemler Alınmalıdır sorusu içerisinde yer alan “Amsler Grid Testi” tüm görme merkezini etkileyen hastalıkların saptanmasına yardımcı olmaktadır. 40 yaş üzeri kişilerin bu testi düzenli olarak yapması önerilmektedir. Her türlü koşulda kolaylıkla uygulanabilen bu test özellikle sarı nokta hastalığının şüphesinde ve bu hastalığın saptanmasında kolaylık sağlamaktadır. Kareli kağıttan oluşan bu testin günlük ya da haftalık olarak uygulayarak hastalığa karşı önlem alınması mümkündür. Böylece hastalığı daha ilk evresinde fark ederek hastalığa bağlı görme kayıplarının en alt seviyelerde tutulması sağlanmaktadır.

Etiketler:

113

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

İstanbul Göz Hastalıkları Kliniği

01 Ocak 1961 Düzce doğumlu, 1979-1985 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakülte'sinde Tıp eğitimi almıştır. Oftalmoloji İhtisasına, 1988 yılında Pierre et Marie Curie Üniversitesi PARIS Vl'da başlayıp, Necker ve Laennec Tıp fakültesi hastaneleri ve Centre National d'Ophtalmologie des Quinze Vingts PARIS'de asistanlık yapmıştır. Asistanlık dönemindeki başarılarından ötürü PARIS XII Üniversitesi'nde "Chef de Clinique" olarak Refraktif Cerrahi (miyopi, hipermetropi ve astigmatizma tedavisi) Sorumlusu sıfatıyla çalışmıştır.Laser Eximer tedavisinin Fransada'ki öncülerindendirs.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
astigmatlarda-yeni-cozumler-keratokonus-ve-tedavisinde-yenilikler-ring-intacs-keraring

Astigmatlarda Yeni Çözümler, Keratokonus ve Tedavisinde Yenilikler (Ring, INTACS, Keraring)

Kırma gücü olarak gözün bir dikey ekseni bir de yatay
                                                                                                                                                                                                   

retina-hastaliklarinin-tedavisinde-uygulanan-yontemler

Retina Hastalıklarının Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Retinada oluşan hastalıklar doktor tarafından tespit edilir ve tedavi yöntemi
                                                                                                                                                     

gozluk-atma-nedir

Gözlük Atma Nedir?

Gözlük atma; gözlükten kurtulma, gözlerinde kırma kusuru bulunan kişilerin oldukça