Copyright © 2020 Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Prof. Dr. Zeki Tunç" a aittir.

Kontakt Lens Tipleri

Sert Kontakt Lensler: Sert gaz geçirgen lensler, korneaya oksijen geçişine daha fazla izin veren materyalden yapılmıştır. Sert kontakt lensler günümüzde ileri astigmatı olan veya keratakonus hastalarında görmeyi arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Yumuşak Lensler: Yumuşak hidrofilik veya daha yeni teknoloji olan silikon-hidrofilik lensler çok ince ve su absorbe edebilen plastik materyalden üretilir. Sert lenslerden daha büyüktürler fakat gözde daha az hissedilirler. Yumuşak astigmatik (torik), bifokal, multifokal ve renkli lensler üretilmektedir.

İlk geliştirilenler günlük kullanım lensleri olmak üzere, aylık, 3 ya da 6 aylık gibi uzamış kullanıma elverişli ve de tek kullanımlık yumuşak lensler mevcuttur.

prof-dr-zeki-tunc

Kontakt Lens Uygulaması

Kontakt lens uygulamasını tercih eden hastalarımıza rutin göz muayenesi yapıldıktan sonra, kornea topografisi yapılarak kornea haritasının değerlendirilmesi sağlanır. Daha sonra ayrıca kontakt lens muayenesi yapılarak göz ve göz çevresi dokularının kontakt lense uygun olup olmadığı araştırılır. Ayrıca göz yaşı miktarını ve göz yaşı kalitesini belirleyen testler yapılarak lens ile hastamızın gözü arasındaki uyum analizi yapılır ve uygun lens tercihine yönlenilir. Hastaya bu muayene esnasında deneme lensi uygulaması ve hijyenik kuralları ilgilendiren eğitim verilir.

Kontakt Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontakt lens genel olarak güvenlidir ancak, gözde kontakt lens problemleri çok dramatik sonuçlanabilir. Kontakt lense bağlı olarak gelişen problemlerin ertelenmemesi ve en kısa zamanda doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Ani gelişen ağrı ve gözde kanlanma gibi durumlarda kontakt lens hızla çıkarılmalı ve doktora başvurulmalıdır. Erken teşhis edilecek komplikasyonlar tedavinin başarılı olmasını sağlayacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir